: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
چند نكته براى گرم ماندن زير آب هنگام غواصى
بر سرما غلبه كنيد
شما در حال غواصى در آبهاى گرمسيرى هستيد و كامپيوتر غواصى شما درجه حرارت ٢٧ درجه را نشان مى دهد. پس چرا احساس سرما مى كنيد؟ مانند بسيارى از مسائل در غواصى، احتمالاً براى اين مشكل تنها يك جواب وجود ندارد. ولى به طور كلى، آب دماى بدن شما را از شما مى گيرد، و اگر فكرى براى گرم شدن دوباره خود نكنيد، ممكن است چه در سطح و چه در زير آب احساس سرماى شديد كنيد. 
شايد بسيارى از غواصان فراموش مى كنند كه ما در زير آب با سرعت بسيار بيشترى نسبت به هوا گرماى بدنمان را از دست مى دهيم. با اينكه حتى ممكن است در آن روز دماى هوا بالا باشد، ولى آب ٢٠ برابر نسبت به هوا گرماى بدن ما را مى گيرد. 
دكتر پيتر دونالد از مؤسسه DAN در مورد دلايل فيزيولوژيكى آن توضيح مى دهد. "در روى زمين، وقتى هوا سردتر است، بدن مى تواند ميزان از دست دادن گرما را تا يك حد مشخصى با مكانيزم هاى فيزيولوژيكى محدود كند، كه شامل رساندن خون كمتر به سطح پوست مى شود. برخلاف اتمسفر، آب ظرفيت گرمايى بسيار بالاترى دارد و گرما را بسيار سريع تر از بدن مى گيرد. حتى با شنا در دماى اتمسفرى كه به نظر خوب مى آيد، بدن دماى بيشترى را نسبت به آنچه توليد مى كند، از دست مى دهد." 
وقتى شما در تعطيلات هستيد اگر هنگام غواصى سردتان شود، لذت غواصى را از دست مى دهيد. ما از غواصان حرفه اى خواسته ايم كه براى گرم ماندن هنگام غواصى نكاتى را با ما به اشتراك بگذارند.
stay warm

ادامه مطلب ...


آيا زمان امتحان كردن غواصى تكنيكال فرا رسيده است؟ 
 
چه باور كنيد يا نكنيد، شما همين الان هم تا حدى در معرض غواصى تكنيكال قرار گرفته ايد؛ بسيارى از فعاليت هاى قابل قبول در غواصى تفريحى از آنچه زمانى بخشى از غواصى تكنيكال بوده است نشأت گرفته اند. استفاده از منبع هوايى ثانويه و يا غواصى با هواى غنى شده در حقيقت در گذشته جزئى از غواصى تكنيكال محسوب مى شده كه اكنون در غواصى تفريحى به كار گرفته مى شوند. همواره مرزى خاكسترى رنگ بين غواصى تفريحى و غواصى تكنيكال كه از عمق ٣٠-٤٠ متر شروع مى شود و از محدوده هاى بدون فشار زدايى عبور مى كند، وجود داشته است. 
Tec Diving

ادامه مطلب ...


پنهان كردن مشكل در يك مهارت غواصى، راه حل واقعى نيست 
 
غواصان بسيارى هستند كه همواره رازى خطرناك را با خود نگه مى دارند. "هرميون" يكى از اين غواصان است. در آخرين غوص خود، بعد از حداقل ٢٠٠ غوصى كه در ١٢ سال اخير زده بود، آنچه فكرش را نمى كرد اتفاق افتاد. با وجود اينكه قبل از غواصى مانند هميشه ماسك خود را تميز كرده بود، در حين غواصى ماسكش شروع به بخار كردن نمود. راهنماى غواصى مدام موجودات جالب و زيباى زير آب را به او نشان مى داد، ولى ماسك هرميون بيشتر و بيشتر بخار مى كرد تا جاييكه هيچكدام از موجوداتى را كه راهنما نشان مى داد نمى توانست ببيند. او با كلافه گى شروع به علامت دادن به راهنما كرد، راهنما هم با فهميدن مشكل، به او علامت مى داد كه تا ماسك خود را همان جا بخار زدايى كند. ولى هرميون در حاليكه از ميان بخار ماسك به سختى مى توانست راهنما را ببيند مدام براى صعود با انگشت شصت خود به سمت بالا علامت مى داد. در نهايت آنها صعود كردند و به سطح آب آمدند. هرميون وقتى به سطح رسيد و بى سى دى خود را باد كرد، ماسكش را درآورده، بخارزدايى كرد و دوباره بر روى صورتش مرتب كرد. راهنما كه با تعجب به او نگاه مى كرد، از او پرسيد كه چرا ماسكش را در زير آب درست نكرده؟ و اينجا بود كه راز هرميون فاش شد، او اصلاً نمى توانست ماسكش را زير آب خالى كند. 
mask removal

ادامه مطلب ...


غواصى و استرس 
 
استرس و اضطراب چيست؟ 
داشتن آمادگى ذهنى و فكر شفاف، از ملزومات غواصى محسوب مى شوند. در زير آب، غواص بايد بتواند براى داشتن غوصى ايمن بر استرس خود غلبه كند. اضطراب به صورت حس دلهره و يا ترس بروز مى كند و مى تواند علائم فيزيكى و روانى ايجاد كند، مانند: وحشت زياد، پارانويا، از دست دادن قدرت تمركز و تصميم گيرى، و رفتارهاى غير منطقى. 
anxiety and diving

ادامه مطلب ...


غواصی ساید مانت چیست و چه مزیتهائی دارد؟

مطمئنا در اوایل یادگیری غواصی مشکلات موجود در کنترل شناوری در زیر آب را به یاد دارید. یکی از مباحث مهم عملی در کنترل شناوری و غواصی موثر در زیر اب استریم لاین بودن است. بطوری که وضعیت بدن بگونه ای باشد که کمترین مقاومت آب را تحمل کند و به راحتی بتوان درون آب حرکت نمود.

یکی از مزیتهای عمده غواصی با سیستم ساید مانت ایجاد حالت استریم لاین برای بدن غواص است. اصولا ساید مانت به حالتی از غواصی میگویند که بر خلاف روش بک مانت (سیلندر در پشت غواص) سیلندر و یا سیلندرهای غواصی در کنار بدن متصل میشود و مزیتهای فراوانی را در زمان غواصی و یا قبل و بعد از آن برای غواص فراهم میکند . در گذشته این روش غواصی، تنها مختص غواصانی بود که برای غواصی به درون غارها و یا داخل اجسام مغروق می رفتند ولی با گذشت زمان کم کم این روش وارد روشهای غواصی دیگر مانند غواصی تفریحی شده و روز به روز در میان غواصان فراگیرتر و شناخته شده تر میشود. 

sidemount

ادامه مطلب ...


             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA