: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
   
آيا زمان امتحان كردن غواصى تكنيكال فرا رسيده است؟ 
 
چه باور كنيد يا نكنيد، شما همين الان هم تا حدى در معرض غواصى تكنيكال قرار گرفته ايد؛ بسيارى از فعاليت هاى قابل قبول در غواصى تفريحى از آنچه زمانى بخشى از غواصى تكنيكال بوده است نشأت گرفته اند. استفاده از منبع هوايى ثانويه و يا غواصى با هواى غنى شده در حقيقت در گذشته جزئى از غواصى تكنيكال محسوب مى شده كه اكنون در غواصى تفريحى به كار گرفته مى شوند. همواره مرزى خاكسترى رنگ بين غواصى تفريحى و غواصى تكنيكال كه از عمق ٣٠-٤٠ متر شروع مى شود و از محدوده هاى بدون فشار زدايى عبور مى كند، وجود داشته است. 
Tec Diving
شما هنگاميكه اسم غواصى تكنيكال مى آيد چه تصويرى در ذهنتان ايجاد مى شود؟ 
آيا تعجب مى كنيد اگر بشنويد كه اغلب غواصى هاى تكنيكال آنچه شما تصورش را مى كنيد نيست، حتما نياز نيست كه به كشتى هاى شكسته اعماق زياد دريا وارد شويد و يا غارهاى عظيم را كاوش كنيد و يا تجهيزات سنگين و بسيارى را حمل كنيد تا وارد غواصى تكنيكال شويد_ در واقع، اكثر غواص هاى تكنيكال ساده گرفتن را ترجيح مى دهند و سعى مى كنند آرام آرام از محدوده ايمن خود خارج شده و ريسك پذيرى را تجربه كنند. غواصان تفريحى به دلايل زيادى در مورد غواصى تكنيكال كنجكاو هستند، كه موارد زير تعدادى از آنهاست: 
 
- كاوشگر درونتان، شما را فرا مى خواند. 
تمام غواصان به نوعى كاوشگرند_ و به احتمال زياد همين خصوصيت شما در وهله اول شما را به سمت اين ورزش كشانده است. و عنوان يك غواص، ممكن است به نقطه اى برسيد كه آنچه مى خواهيد كشف كنيد و ببينيد فراتر از محدوده عمقى قرار گرفته  كه در غواصى تفريحى مجاز به انجام آن هستيد. 
 
- مى خواهيد طولانى تر زير آب بمانيد. 
موضوع تنها عمق نيست_ بسيارى از سايت هاى غواصى نياز به زمان بيشتر و استفاده از گازهاى تنفسى ديگر دارند. در اغلب جداول غواصى براى داشتن غواصى بدون فشار زدايى در عمق ٣٠ متر، زمان حدودا فقط ٢٠ دقيقه را به شما مى دهند و اين زمان حتى در عمق ٤٠ متر بسيار كمتر هم مى شود. در حاليكه اين زمانها مى توانند با استفاده از هواى غنى شده كه در دهه ٩٠ جزئى از غواصى تكنيكال محسوب مى شده حدودا دو برابر شوند( كه البته محدود شدن عمق نبايد فراموش شود). در هر حال حتى اين ميزان زمان هم ممكن است كافى نباشد و يا احتمالا ميزان گاز تنفسى كه يك سيلندر ١٢ ليترى در اختيارمان قرار مى دهد كافى نيست. 
 
_ شما همچنان علاقه داريد كه دانش و مهارت هاى خود را افزايش دهيد. 
شما همواره در ورزش غواصى با خودتان در حال رقابت هستيد، نه با غواصان ديگر. شما همواره سعى در افزايش تكنيك هاى غواصى خود، شناوريتان، مهارتهايتان و افزايش دانش خود در تئورى، برنامه ريزى و جداول غواصى و آشنايى با تكنيك ها و تجهيزات جديد غواصى را داريد. گفته معروف "يك غواص خوب، هيچگاه از آموختن دست نمى كشد" مى تواند دليلى باشد  براى اينكه بخواهيد ورود به دوره هاى مقدماتى غواصى تكنيكال را در نظر بگيريد، كه بسيارى از مهارت ها و دانش هايى كه در اين دوره ها مى آموزيد فراتر از محدوده هاى غواصى تفريحى است. 
 
پس بهترين نقطه شروع چيست؟ 
اگر فكر مى كنيد كه غواصى تكنيكال مناسب شماست، مهم ترين چيز، پايه غواصى و راحتى شما در زير آب است. شما بايد توانايى لازم در "آگاهى موقعيتى" داشته باشيد، به اين معنا كه دقيقا بدانيد همواره در اطرافتان چه مى گذرد و تصميم شما بر موقعيت موجود چه اثرى خواهد داشت. در حاليكه اكثر مؤسسات آموزشى غواصى حداقل سطح و تعداد غواصى مورد نياز براى ورود به دوره هاى غواصى تكنيكال را دارند، ولى به ياد داشته باشيد كه اين تنها "حداقل" است. اگر شما قادر به مديريت شرايط پر استرس غير معمول را داريد بدون اينكه دچار "باريك بينى ادراكى" حاصل از استرس شويد، و يا پيچيدگى هايى كه اطرافتان رخ مى دهد را مى توانيد مديريت كنيد مانند نشتى از رگلاتور و يا شلنگ غواص همراهتان، اين ها همه نشانه هايى است مبنى بر اينكه براى ورود به دوره هاى مقدماتى تكنيكال آماده هستيد. 
 
مكان آموزش خود را انتخاب كنيد، فلوريدا، مصر، دهاب، اوتيلا، هندوراس، فيليپين و بسيارى ديگر از نقاط جهان برنامه هاى آموزشى مربوط به دوره هاى تكنيكال را برگزار مى كنند. آموختن در گردشگاه هاى ساحلى و در يك محيط با آرامش، دايو سايت هايى با آب شفاف و گرم، به شما كمك مى كند تا تمركز بيشترى در آموزش داشته باشيد و بتوانيد بهتر تمرين كنيد. مكان هاى آموزش نزديك تر به محل زندگيتان مى تواند گزينه بهترى باشد اگر كه قصد داريد اكثر دوره هاى تكنيكال را در آينده بگذرانيد. 
 
انتخاب مربى احتمالا مهم ترين موردى است كه بايد به آن توجه كنيد. اكثر مؤسسات معروف دنيا- PADI, TDI, IANTD, SSI و RAID- دوره هاى تكنيكال مقدماتى مشابهى را ارائه مى كنند، ولى مهم است كه با مربى اى كه انتخاب مى كنيد احساس راحتى كنيد، و اينكه مربيتان تجربه و سابقه خوبى در تكنيكال داشته باشد، و درجه اى بالاتر از سطحى كه به شما آموزش مى دهد داشته باشد. 
دوره هاى PADI Tec 40, TDI Intro to Tech, IANTD Advanced Nitrox, SSI Extended Range Nitrox Diving و RAID OC Deco40، همه دوره هاى مقدماتى تكنيكال اين مؤسسات هستند كه با تجهيزات غواصى تفريحى استاندارد شده اند و با استفاده از سيلندر استيج و كامپيوترى كه چند گاز را ساپورت مى كند، مى توانند برگزار شوند. در اين دوره ها معمولا غواصان را در همان محدوده عمق غواصى تفريحى (٤٠ متر) نگه مى دارند، ولى اين اجازه را مى دهند كه غواص از محدوده بدون فشارزدايى فراتر رود. همين كه تجهيزاتى كه در اين دوره ها استفاده مى شوند بسيار مشابه با تجهيزات غواصى تفريحى هستند، و محدوده عمق هم همان است، ورود به دوره ابتدايى تكنيكال را از غواصى تفريحى آسان مى كند. 
 
پس اگر شما جزو آن دسته از غواصان تفريحى علاقه مند هستيد و آمادگى ورود به دوره هاى تكنيكال را داريد، حدود بيش از ١٠٠ غوص ثبت شده داريد (پيش نياز تعداد غوص ها در مؤسسات مختلف، متفاوت است)، آگاهى موقعيتى خوبى داريد، شناوريتان بسيار خوب است و دوست داريد بيشتر ياد بگيريد، به احتمال زياد ورود به دوره هاى اوليه تكنيكال قدم بعدى مناسبى براى شماست. حتى اگر علاقه اى به اكتشاف مغروق هاى عميق و ورود به غارها و يا حمل تعداد زيادى وسايل سنگين را نداريد، دورهاى اوليه تكنيكال شما را غواصى بهتر و ايمن تر مى كند و اين امكان را به شما مى دهد تا پايتان را به محدوده اى فراتر از محدوده غواصى تفريحى بگذاريد. 
 
ترجمه: نیکو چهل تنی
مجله تخصصی غواصان پارسی

 
             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA