: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
   
غواصى و استرس 
 
استرس و اضطراب چيست؟ 
داشتن آمادگى ذهنى و فكر شفاف، از ملزومات غواصى محسوب مى شوند. در زير آب، غواص بايد بتواند براى داشتن غوصى ايمن بر استرس خود غلبه كند. اضطراب به صورت حس دلهره و يا ترس بروز مى كند و مى تواند علائم فيزيكى و روانى ايجاد كند، مانند: وحشت زياد، پارانويا، از دست دادن قدرت تمركز و تصميم گيرى، و رفتارهاى غير منطقى. 
anxiety and diving
 
اضطراب همچنين مى تواند بسيار پيچيده باشد. به عنوان مثال يك استرس پنهان مانند استرس هاى روزمره مى تواند ميزان استرس بوجود آمده در حين غواصى را افزايش دهد و شرايط را پيچيده تر و خطرناك تر كند. استرس هاى پنهان باعث مى شوند كه نتوانيم در شرايط خاص به خوبى فكر كنيم و ذهنى شفاف داشته باشيم و در شرايطى كه نياز به تمركز داريم، نتوانيم خوب فكر كنيم و دچار وحشت شويم. 
 
آيا داشتن كمى اضطراب امرى است عادى؟ 
داشتن ميزان كمى استرس عادى است، و بسيارى از غواصان اين ميزان كم از استرس را ممكن است تجربه كنند. با اين حال، ميزان زيادى از اضطراب مى تواند خطرساز شود، و اگر بيش از حد باشد بايد با پزشك خود مشورت كنيد. 
 
با خود صادق باشيد
يك غواص تفريحى بايد بتواند استرس را تشخيص دهد و تفاوت ميان اضطراب كم كه آن هم خود مى تواند موجب بالا رفتن اضطراب در شرايط خاص شود، و اضطراب زياد كه موجب مختل شدن فكر و تصميم گيرى درست مى شود را خوب بشناسد. مصرف بعضى داروهاى خاص، شرايط موجود و فاكتورهاى روانىِ موجود مى توانند سطح استرس فرد را افزايش دهند. غواصانى كه در خطر قرار گرفتن در چنين شرايطى هستند، بايد قبل از ورود به آب، ذهن خود را آماده كنند، و يا در صورت نياز با پزشك مشورت كنند. با خود صادق باشيد، و غوصى را كه براى انجامش آماده نيستيد انجام ندهيد- چه ذهنى و چه فيزيكى. 
 
علائم خطر هنگام بالا رفتن سطح استرس
- تند تند نفس كشيدن و يا هايپرونتيليشين
- بيقرارى و حواس پرتى
- توهمِ مشكل در تجهيزات
- به تأخير انداختن، مثلا زمان زيادى را صرف بستن تجهيزات و يا وارد آب شدن كردن. 
- زياد از حد حرف زدن و يا گوشه گير بودن
- منقبض شدن عضلات 
- چشم هاى گشاده و يا ارتباط چشمى برقرار نكردن
- عجله براى به سطح رفتن
 
مسئوليت پذير باشيد
هر غواصى مسئول اعمال خود و عواقب آن است. اينكه بتوانيد تشخيص دهيد خودتان و يا غواص همراهتان داراى علائم 
استرس بالايى است كه ممكن است ايمنى فرد را به خطر بياندازد، بسيار مهم است. اگر از شرايط مطمئن نيستيد، غواصى را به پايان برسانيد. همواره به ياد داشته باشيد كه در برخى مواقع پاسخ منفى دادن هيچ اشكالى ندارد. 
 
مجله تخصصی غواصان پارسی

 
             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA