: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
   

غواصی ساید مانت چیست و چه مزیتهائی دارد؟

مطمئنا در اوایل یادگیری غواصی مشکلات موجود در کنترل شناوری در زیر آب را به یاد دارید. یکی از مباحث مهم عملی در کنترل شناوری و غواصی موثر در زیر اب استریم لاین بودن است. بطوری که وضعیت بدن بگونه ای باشد که کمترین مقاومت آب را تحمل کند و به راحتی بتوان درون آب حرکت نمود.

یکی از مزیتهای عمده غواصی با سیستم ساید مانت ایجاد حالت استریم لاین برای بدن غواص است. اصولا ساید مانت به حالتی از غواصی میگویند که بر خلاف روش بک مانت (سیلندر در پشت غواص) سیلندر و یا سیلندرهای غواصی در کنار بدن متصل میشود و مزیتهای فراوانی را در زمان غواصی و یا قبل و بعد از آن برای غواص فراهم میکند . در گذشته این روش غواصی، تنها مختص غواصانی بود که برای غواصی به درون غارها و یا داخل اجسام مغروق می رفتند ولی با گذشت زمان کم کم این روش وارد روشهای غواصی دیگر مانند غواصی تفریحی شده و روز به روز در میان غواصان فراگیرتر و شناخته شده تر میشود. 

sidemount

برای غواصان تکنیکال نیز ساید مانت مزیتهای بیشتری را نسبت به غواصی با 2 سیلندر و در پشت در اختیار غواص قرار داده و کاهش مقاومت آب و تطبیق پذیری بیشتری را به همراه دارد .

عمده ترین مزیتهای غواصی با سیستم ساید مانت عبارتند از :

- افزایش حالت استریم لاین بدن (کاهش مقاومت آب)

یک سیستم ساید مانت بی نقص و کامل به گونه ای طراحی شده است تا بدن را کاملا بصورت استریم لاین نگه دارد. هدف اصلی ساید مانت عموما استفاده از رویکرد حداقلی است، بنابر این بی سی دی و زین مورد استفاده در آن پروفایل کوچکتری را نسبت به دیگر تجهیزات مورد استفاده در غواصی معمولی فراهم می نماید .کاهش مقاومت آب برای این اتفاق می افتد که سیلتدر و یا سیلندرها به جای قرار گرفتن در پشت و ایجاد سطح مقطع زیاد، در زیر بغل و پشت شانه ها قرار میگیرند.

- انتقال و جابجائی آسان تجهیزات

تجهیزات ساید مانت عموما سبک تر و کم حجم تر هستند، بنابر این برای مسافرتهای غواصی و جابجائی مناسب تر هستند. این تجهیزات برای استفاده بر روی قایقهای کوچک و یا حمل و نقل در ساحل نیز بسیار راحت می باشند . همچنین افرادی با ناتوانیهای خاص جسمی که قادر به استفاه یک سیلندر بزرگ در پشت خود نیستند با ساید مانت میتوانند 2 سیلندر کوچک را به راحتی در پهلوی خود استفاده کنند. نتیجتا اگر به منبع زیادی از هوا برای غواصی خود نیازی ندارید استفاده از 2 سیلندر کوچک بهتر از یک سیلندر بزرگ و سنگین است.

-راحت بودن

پشت غواص در این سیستم انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت چرا که در پشت غواص هیچ جسم سخت و محکمی مانند سیلندر و یا صفحه پشتی قرار نگرفته است. سیلندرها نیز به راحتی میتوانند در داخل آب به تجهیزات متصل شده و با حذف جابجا نمودن تجهیزات سنگین قبل از غواصی چه در ساحل و یا روی قایق غواصی را راحت تر میکند.

- تطبیق پذیری

تجهیزات ساید مانت با دیگر انواع غواصی تطبیق پذیر بوده و با مقداری آموزش و تجهیزات بیشتر به راحتی میتوان از آن برای غواصیهای تفریحی، تکنیکال، غواصی در غار، اجسام مغروق و حتی به همراه ماسکهای تمام صورت (فول فیس ماسک) استفاده نمود .شما میتوانید به راحتی این سیستم را با تجهیزات غواصی اسکوبای خود تطبیق دهید و از آنها بعنوان بخشی از سیستم استفاده کنید.

 

 افزایش میزان گاز تنفسی

فرض کنید که شما یک عکاس محیطهای آبی هستید . همه به خوبی می دانیم عکاسی در اکثر مواقع نیازمند مدت زمان بیشتری بوده و اگر شما از سیلندر هوای غنی شده (نایتروکس) استفاده میکنید در عمقهای معین مدت زمان غواصی بدون توقف (بدون فشار زدائی) شما افزایش می یابد، ولی آیا یک سیلندر جوابگوی این مدت زمان می باشد ؟ مسلما خیر . ولی با به همراه داشتن یک سیلندر اضافی و یک ست رگلاتور آن میزان هوای مورد استفاده شما زیاد شده و غواصی طولانی تری را خواهید داشت.

- ایمنی یا حل مشکلات

با 2 سیلندر مستقل و پر و رگلاتورهای مجزای آنها ساید مانت یک سیستم اضافی را برای شما مهیا می سازد و مدیریت گاز ایمن تری را برای شما فراهم میکند. در این حالت از دست رفتن تمامی گازها بطور عملی غیر ممکن بوده و اگر شما در یک وضعیت تمام شدن هوا قرار بگیرید دیگر نیازی به اختاپوس و غواص همراه خود نخواهید داشت. اگرچه در آموزشهای ساید مانت شما روشهای رساندن هوا به غواص همراه خود را یاد خواهید گرفت.

- در دسترس بودن

در سیستم ساید مانت مرحله اول رگلاتور و شیر سیلندر و همچنین SPG در جلوی شما قرار داشته و به راحتی قابل رویت و دسترس هستند. این مسئله غواصی را ایمن تر و راحت تر خواهد نمود.

- سازگار بودن با بدن غواص

بیشتر تجهیزات ساخته شده ساید مانت به شما اجازه میدهد تا با بدنتان متناسب بوده و در زمان غواصی مناسب شما باشند تا حالت بدن بهتری را برای شما فراهم کند. به همین دلیل بیشتر غواصان ساید مانت را بسیار راحت تر و بهتر از انواع دیگر غواصی میدانند.

البته سیستم غواصی سایدمانت مشکلات و معایب خود را نیز دارا می باشد ولی به سادگی قابل حل شدن هستند.

-          مدیریت گاز تنفسی پیچیده

در سیستم سایدمانت مدیریت گاز تنفسی به مراتب پیچیده تر از حالت غواصی باسیلندر پشتی می باشد. زمانی که از 2 سیلندر استفاده می کنید باید مراقب باشید که بطور برابر و بصورت متناوب مرحله دوم رگلاتور خود را تعویض کنید. این کار هم به یکسان بودن شناوری سیلندر و در نتیجه کنترل بهتر شناوری شما کمک می کند و هم ریسک احتمالی خراب شدن رگلاتور در یک سیلندر را کاهش خواهد داد.

-          نا آشنا بودن غواص همراه

شما ممکن است در تیمی غواصی کنید که همراهان شما با سستم ساید مانت آشنائی چندانی نداشته باشند. حقیقتا نیازی نیست که همراهان شما غواصان سایدمانت باشند و تنها کاقیست در زمان بررسی ایمنی و یا توضیحات قبل از غواصی برای برخی از تجهیزات خود برای آنها توضیح دهید.

-          مشکل جابجا نمودن تمام تجهیزات در خارج از آب

بکار بردن تمامی تجهیزات سایدمانت به همراه 2 سیلندر غواصی در خارج از آب کاری به مراتب دشوار است و به همین دلیل غواصان ترجیح می دهند سیلندر های خود را پس از ورود به آب متصل کنند مگر اینکه نیاز باشد از پروسه های ورود از روی قایق و یا روشهای دیگر استفاده کنند.

تجهیزات مورد نیار برای ساید مانت

بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در سایدمانت مشابه همان تجهیزات استفاده شده در سیستم سیلند در پشت یا بک مانت می باشد و فقط تفاوتهای کوچکی در میان آنها قرار دارد.

-          Harness و BCD زین و جلیغه تعادل

زین مورد استفاده در سایدمانت دارای قطعات اتصال برای متصل نمودن سیلندر ها و قطعات دیگر است. این ها در حقیقت شناور کننده های باله ای WING هستند که در سیستمهای تکنیکال و یا در مواردی در برخی از طراحیهای بی سی دی در غواصی تفریحی نیز مورد استفاده هستند ولی در حقیقت بهترین نوع شناور کننده ها آنهائی هستند که تخصصا برای غواصی سایدمانت طراحی و تولید شده باشند زیرا تمامی موارد مورد نیاز مانند اتصالات و حفظ حالت استریم لاین در طراحی آنها لحاظ شده است.

-          سیلندر ها و رگلاتور

معمولا در این سیستم شما از یک سیلندر در هر پهلوی خود استفاده می کنید. یکی در راست و یکی در چپ که بر روی هر کدام از آنها یک ست کامل رگلاتور منصل شده باشد. هر کدام از رگلاتور ها مجهز به یک SPG یا نشانگر فشار هوای سیلندر با شلنگ کوتاه بوده و شلنگ یکی از رگلاتورها بلند تر از دیگری می باشد.

-          سیستم وزنه

روشهای متفاوتی از سیستم وزنه برای ساید مانت استفاده می شود. روشهائی مانند کمربند وزنه، سیستم وزنه الحاقی، جیبهای مخصوص وزنه بر روی شناور کننده، بر روی شانه ها، بر روی سیلندر و روشهای دیگر که توسط خود غواصان و متناسب با شرایط  و تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرند.

-          متصل کننده ها

انواع متفاوتی از متصل کننده ها در مدلها و اندازه های مختلف جهت اتصال تجهیزات به یکدیگر در این سیستم استفاده می شود.

آموزش سایدمانت

شاید در نگاه اول انجام غواصی با سیستم ساید مانت ساده و وابسته به کسب تجربه بنظر برسد ولی مانند تمامی سیستمهای دیگر نیازمند آموزش و سپس کسب تجربه می باشد. شک نداشته باشید که در طول مدت آموزش با کات ظریف و پیچیده ای آشنا میشوید که به غواصی بهتر شما کمک خواهد نمود.

 

مجله غواصان پارسی، شماره 3

www.persiandivers.com


 
             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA