: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
   

آرواره های ترسناک، خون خوار، ظالم، آدم خوار، دندانهای تیز. اینها کلماتی هست که انسانها همواره برای توصیف کوسه‌ها به کار برده ا ند. اگر غواص باشید میدانید که همیشه اولین سوالی‌ که اطرافیان بعد از شنیدن کلمهٔ غواصی به ذهنشان خطور میکند این است که: "از کوسه ها نمیترسی؟" . تاثیر فیلمهای هالی وودی و قدرت تخیلات بشری آنقدر زیاد بوده است که این باور غلط از قدیم در ذهن آدمها ایجاد شده که همهٔ کوسه‌ها درّنده و آدم خوارند. حال به راستی‌ حقیقتی که پشت آن ردیف دندانهای تیز و چهره خشن پنهان شده چیست؟ 

آیا همهٔ کوسه‌ها غول آسا و خطرناکند؟

بیشتر از ۳۵۰ گونه کوسه در دنیا وجود دارد که همهٔ آنها دارای دنداندانهای تیز و برّنده نیستند. بزرگترین کوسه ها- whale shark و  basking shark- از پلانکتونهای کوچک تغذیه میکنند. بیشتر گونه های کوسه ها از ۱ متر کوچکترند و فقط برای ماهیها و سختپوستان کوچک که رژیم غذاییشان  است خطر دارند. با آنکه bull shark و great white نسبتاً جزو کوسه های ترسناک هستند، ولی‌ grey nurse shark به اشتباه در آکواریمها موجودات خطرناکی معرفی‌ میشوند حال آنکه این کوسه فقط ماهی‌ می‌خورد و در واقع بسیار آرام هستند.

آیا کوسه ها قاتل و بدطینت و شریر هستند؟

بیشتر کوسه ها خیلی‌ کوچکتر از آن هستند که برای چیزی به غیر از غذای خودشان خطرناک باشند. در مورد حملهٔ کوسه ها به انسان، در سال ۲۰۰۶ در آمریکا فقط ۴ مرگ بر اثر حملهٔ کوسه ها گزارش شده است. در حالی‌ که میانگین تعداد افرادی که بر اثر رعد و برق مرده اند ۳۹.۹ بوده و ۷۸۶ نفر بر اثر حادثه  دوچرخه سواری جان خود را از دست داده اند. حتی برخی‌ مطالعات نشان داده که تعداد افرادی که در سال بر اثر نیش زنبور میمیرند خیلی بیشتر از حملهٔ کوسه هاست!

 آیا انسانها غذای مورد علاقه کوسه ها هستند؟

در مقاله‌ای که در مجلهٔ اودبن Audubon)) منتشر شد، پیتر بنچلی، نویسندهٔ فیلم “آرواره ها” بیان کرده است که امروزه همه می‌دانند که کوسه ها و بویژه کوسهٔ سفید که جزو خطرناک ترین گونه هاست هدفش حمله به انسانها نیست واکثر حملات کوسه ها به انسانها بر اثر اشتباه گرفتن آنها با موجودات دیگر به دلیلِ کدر بودن آب رخ می دهد.

آیا کوسه‌هایی که باله هایشان کنده شده میتوانند زنده بمانند؟

کوسه‌هایی‌ که شکار شده و باله هایشان از بدنشان قطع میشود و دوباره رها می شوند معمولا نمیتوانند به صورت مستقیم حرکت کنند، به راحتی نمیتوانند شنا کنند و معمولا یا غرق میشوند و یا بر اثر خونریزی زیاد میمیرند.

آیا خوردن کوسه برای سلامتی انسانها مفید است؟

 کوسه‌ها جزء بزرگترین ماهیها به حساب می آیند، گوشت آنها به مقدار زیادی حاوی جیوه می‌باشد. و خوردن گوشتشان نه تنها مفید نیست بلکه مضر نیز هست و حتی خوردن زیاد آن میتواند موجب تخریب سیستم عصبی شود.

آیا کوسه ها دشمن ندارند؟

بزرگترین دشمن کوسه ها خود انسانها هستند. هر ساله میلیونها کوسه بخاطر تجارت روغن، غضروف، پوست و باله هایشان توسط انسانها شکار می شوند. متاسفانه امروزه بسیاری از گونه های کوسه ها در حال انقراض هستند.

 

در آخر اینکه اگر از آن دست غواصهای خوش شانسی بودید که کوسه ای را زیر آب ملاقات کردید سعی‌ کنید به این موجودات زیبا احترام بگذارید و از آن لحظات بیشترین لذت را ببرید زیرا که ممکن است این شانس فقط ۱ بارنصیبتان شود.

منبع: Oceanews Issue 3


 
             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA