: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
   
نگهدارى از تجهيزات غواصيتان
 
در بسيارى از نقاط جهان، در زمستان هوا آنقدر سرد مى شود كه بسيارى از غواصان براى مدتى تجهيزات غواصى خود را استفاده نمى كنند و يا تجهيزات مربوط به آبهاى سرد را جايگزينتجهيزات آبهاى گرم تر مى كنند (و يا حتى برعكس، وقتى كه به مناطق گرمسيرى سفر مى كنند). حال سوال اينست كه بهترين روش انبار كردن تجهيزاتتان در طول فصل هايى كه غواصى نمى كنيد چيست؟
equipment
هر چند وقت يكبار، چه به دليل تغيير فصل و يا به دلايل ديگرى ، غواص ممكن است بخواهد تجهيزات خود را براى مدتى انبار كند. در اين جا به نكاتى مربوط به انبار كردن تجهيزاتتان در بهترين حالت مى پردازيم. چند عامل هستند كه تجهيزات را تحت تأثير قرار مى دهند و متأسفانه تجهيزات همواره در معرض آنها قرار دارند- خورشيد، آب و نمك. 
خورشيد رنگ تجهيزات را مى برد، رابر را سفت و خشك مى كند و تجهيزات را نيز شكننده و سفت مى كند. نمك رابر و نئوپرين را خراب مى كند و فلزات را نيز اكسيده مى كند كه باعث خوردگى آنها مى شود. مواد شيميايى ديگر مانند روغن موتور و يا بنزين هم مى توانند به تجهيزات صدمه بزنند ولى احتمالش كمتر است، با اين حال در تماس بودن تجهيزات با اين مواد غير ممكن هم نيست. 
وقتى تجهيزات خود را تميز مى كنيد، بايد تمام مواد شيميايى و نمك را از روى آن پاك كنيد و اجازه دهيد تا به طور كامل خشك شوند. تجهيزات خود را در مكانى خشك، و دور از خورشيد نگهدارى كنيد. و نكات زير را نيز در هنگام نگهدارى تجهيزات خود در نظر بگيريد. 
 
وت سوت ها و دراى سوت ها
اولين خطرى كه پوشش هاى غواصى را تهديد مى كند در معرض آب شور قرار گرفتن است، هم آبى كه در آن غواصى مى كنيم و هم عرق بدن خودمان. اولين هدف در تميز كردن اين تجهيزات، شستن نمك است. پوشش غواصى خود را در آب شيرين بشوييد و در صورت نياز كمى هم از شوينده مناسب اين كار استفاده كنيد. هم داخل و هم خارج آن را به طور كامل بشوييد و آنها را آويزان كنيد تا خشك شوند. وقتى به طور كامل خشك شدند، آنها را يا در جايى كه نگهدارى مى كنيد، آويزان كنيد و يا آن را به حالت آزادانه اى جمع كنيد و در يك جاى خنك، خشك و دور از آفتاب قرار دهيد. 
 
بى سى دى
براى بى سى دى هم همينطور. خارج آن را به خوبى بشوييد و مطمئن شويد كه تمام جيب ها و زير بندها و قسمت هايى كه ممكن است نمك تجمع يابد را به خوبى آب مى كشيد. شلنگ كم فشار باد شونده را جدا كرده و داخل بى سى دى را تا يك سوم آن با آب پر كنيد و سپس دوباره شلنگ را وصل كنيد. بى سى دى را به بالا پايين تكان دهيد و سر و ته كرده و آب داخل آن را تكان دهيد تا مطمئن شويد تمام قسمت هاى داخل آن شستشو داده مى شود. سپس بار ديگر بادشونده را جدا كرده و آب داخل بى سى دى را خالى كنيد (براى خالى كردن آب آن همچنين مى توانيد بى سى دى را سرو ته كرده و از دكمه خالى شونده استفاده كنيد، براى خالى شدن كامل آب كمى بى سى دى را  با دهان باد كرده و دوباره دكمه خالى شونده را فشار دهيد). اگر نياز بود اين كار را تكرار كنيد. بى سى دى را در مكان مناسب آويزان كرده و اجازه دهيد به طور كامل در يك مكان با تهويه مناسب خشك شود. سپس بى سى دى را در جايى دور از خورشيد نگهدارى كنيد. 
 
رگلاتور
هنگاميكه رگلاتورها هنوز به سيلندر متصل هستند و فشار هوا داخل شلنگها هست، بهترين زمان براى شستن آنهاست. اين از وارد شدن آب به داخل مرحله اول رگلاتور و از بروز بسيارى از مشكلات جلوگيرى مى كند. دومين روش مناسب اين است كه مطمئن شويد كلاهك محافظى را كه خشك كرده ايد، بر روى مرحله اول رگلاتور قرار داده و بدون اينكه مرحله اول رگلاتور را به طور كامل در زير آب قرار دهيد، رگلاتور را بشوييد. شلنگ ها و مرحله دوم را مى توانيد بدون ايجاد مشكل به طور كامل داخل آب قرار دهيد. وقتى رگلاتور خشك شد. به حالت آزادى شلنگ ها را جمع كنيد و در جايى خشك به دور از نور خورشيد نگهدارى كنيد. 
 
فين، ماسك و اسنوركل
تمام اين تجهيزات را نيز بايد به طور كامل با آب شيرين بشوييد، اجازه دهيد خشك شوند و سپس در مكانى خشك قرار دهيد. فين هاى خود را به صورت خوابيده نگهدارى كنيد و آنها را به صورت ايستاده از نوكشان قرار ندهيد، زيراكه مى تواند موجب خم شدنشان شود. 
 
دايو كامپيوتر يا همان كامپيوتر غواصى
كامپيوتر هاى غواصى نيز بايد به طور كامل شستشو داده شوند و بهتر است از كنسولى كه بر روى آن سوار شده اند جدا شوند تا آب شيرين به قسمتهايى كه دسترسى به آنها سخت است برسد. آن را در جايى خشك و به دور از نور خورشيد نگهدارى كنيد و اگر براى مدت طولانى قصد نداريد از آن استفاده كنيد، بهتر است باترى آن را درآورده تا از نشت اسيد از باترى منقضى شده جلوگيرى كنيد. 
 
چاقو
هم چاقو و هم غلاف چاقو بايد به طور كامل شسته و خشك شوند. اگر جنس آن از تيتانيوم بود، اين تنها كاريست كه نياز به انجامش داريد. ولى اگر جنس آن از استيل است (حتى نوع ضد زنگ آن) بايد روى آن ژل پتروليوم بماليد كه تا غواصى بعدى از آن محافظت كند. 
 
دوربين ها و چراغ قوه هاى غواصى
چراغ قوه هاى غواصى، دوربين (داخل محفظه) و هرگونه فلاش دوربين را بايد با آب شيرين بشوييد. بهتر است براى مدت نيم ساعت آن را در آب بگذاريد بماند. هنگاميكه لوازم خشك شدند، دوربين را از محفظه خارج كنيد.  باترى ها را از تمام وسايل خارج كنيد و اگر قابل شارژ هستند، آنها را قبل از انبار كردن به طور كامل شارژ كنيد. 
 
مجله تخصصی غواصان پارسی

 
             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA