: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
   

١٠ وسيله اى كه هر غواصى بايد بداند چگونه از آنها استفاده كند

DSMB

شناور علامت دهنده سطحى تأخيرى و يا همان DSMB، يك بادشونده لوله اى شكل و دراز است و معمولاً به رنگ نارنجى است كه شما آن را با استفاده از رگلاتور و يا اختاپوس خود باد كرده و به سطح مى فرستيد تا به افراد روى قايق و يا ساحل علامت داده و آنها را از حضور خود آگاه كنيد. اين وسيله معمولاً در شرايط وجود جريان ملايم و يا شديد استفاده مى شود تا بعد از پايان غواصى ديگران را از جاى خود مطلع كنيد. با اينكه استفاده از DSMB ساده به نظر مى رسد ولى استفاده درست از آن نياز به دقت دارد، گاهى ممكن است طناب آن به غواصان گير كند و يا صعود كنترل نشده غواص به همراه شناور را به دنبال داشته باشد، پس تمرين استفاده درست از آن بسيار اهميت دارد. 

SMB

Jonline

Jonline يك قلاب و يا كارابين است كه به يك طناب حدوداً ٢ مترى متصل است. اگر شما در كنار طناب اصلى به همراه تعداد زيادى غواص ديگر مجبور به توقف ايمن شويد، ماندن تمام غواصان در محدوده توقف ايمن سخت خواهد شد. با وصل كردن Jonline به طناب اصلى شما مى توانيد از غواصان ديگر فاصله بگيريد بدون اينكه جريان شما را با خود ببرد و با اين كار فضاى بيشترى را نيز براى سايرين ايجاد مى كنيد. 

 JOINLINE

راديوى وى اچ اف VHF

يك راديوى وي اچ اف ساده هنوز هم يكى از پر مصرف ترين وسايل ارتباطى در دريا محسوب مى شود، و حتى زمانيكه در جايى دور از دسترس دكل هاى موبايل قرار داريد قابل استفاده است. پروسه هاى درست در استفاده از اين وسيله براى برقرارى ارتباط را بياموزيد. در شرايط اضطرارى، مى تواند مهارتى حياتى محسوب شود. 

 RADIO

اسنوركل

بسيارى ممكن است چندان طرفدار استفاده از اسنوركل نباشند، ولى اگر اسنوركل داريد مطمئن شويد كه طرز درست استفاده از آن را مى دانيد. زمان صرف كنيد تا روش درست نفس كشيدن با اسنوركل و چگونگى قرارگيرى آن بدون اينكه مزاحمت ايجاد كند را ياد بگيريد. 

 

قيچى

استفاده از چاقو بسيار مرسوم است، ولى استفاده از قيچى مى تواند حتى مؤثرتر هم باشد. از قيچى مى توان تنها با يك دست حتى در هنگام بريدن طناب استفاده كرد. ريسك صدمه زدن به خودتان و ديگران كمتر است و در هنگام مسافرت هم از نظر قانونى حمل آن آسان تر است. 

 

طناب و قرقره

طناب و قرقره يكى از ابزار هاى چند كاره در غواصى است. معمولاً براى آسان تر كردن بازگشت به نقطه اى مشخص استفاده مى شود، مانند نقطه صعود و يا نقطه خروج در غار و يا اجسام مغروق، و يا آويزان شدن به شناور سطحى. اين ابزار ارزان و قابل اعتماد هستند. اگر مراقب نباشيد احتمال  بهم ريختگى و گير كردن در طناب زياد است، پس يادگيرى استفاده درست از طناب و قرقره از اهميت زيادى برخوردار است. 

 REEL LINE

آينه علامت دهنده

يك غواص بر روى سطح آب چندان قابل تشخيص نيست حتى اگر افرادى در حال گشتن به دنبالش باشند. و سر و صداهاى محيطى در دريا، فرياد زدن با صدايى كه به اندازه كافى بلند باشد تا توجه ديگران جلب شود را تقريباً غير ممكن مى سازد. بنابراين اگر نياز داشتيد تا با كس ديگرى چه روى قايق و چه در ساحل ارتباط برقرار كنيد، يك آينه علامت دهنده ساده مى تواند كار را انجام دهد، حتى از فواصل بسيار دور. در شب يك چراغ قوه قوى مى تواند همين كار را انجام دهد. 

 MIRROR SIGNAL

كامپيوتر غواصى

اكثر غواصان كامپيوتر غواصى را دارند، ولى تعداد كمى وقت صرف مى كنند تا عملكردهاى كامل آن را بفهمند. هيچ چيز بدتر از اين نيست كه علامت اخطار در طول غواصى را ببينيد و ندانيد چه معنايى مى دهد. دستورالعمل كامپيوتر خود را به طور كامل بخوانيد و عملكردهاى كامپيوتر جديد خود را بياموزيد. 

 DIVE COMPUTER

قلاب صخره اى 

قلاب صخره اى ابزارى كه بسيار بحث برانگيز است، زماني استفاده مى شود كه شما نياز داريد در يك جريان قوى خود را به صخره گير داده و بايستيد. چه براى ديدن يك موجود دريايى باشد، چه براى جلوگيرى از اينكه جريان شما را ببرد و يا بخشى از توقف ايمن باشد. اگر اين ابزار به صورت نادرست استفاده شود، مى تواند مرجان هاى حساس و ظريف را تخريب كند، ولى اگر به درستى از آن استفاده شود مى تواند بسيار كم تر از گرفتن خود مرجان ها با دست صدمه ايجاد كند. قلاب را بايد فقط در قسمت هاى سنگىِ صخره هاى مرجانى قرار دهيد، و قبل از هر چيز مراقب گياهان و موجودات دريايى باشيد. 

 

قضاوت صحيح 

با اينكه "قضاوت درست" يك ابزار به حساب نمى آيد، با اين حال مهم ترين چيز براى قبل، حين و بعد از غواصى است. آموزش هاى خود را به ياد بياوريد، محدوديت هاى خود را فراموش نكنيد و كار احمقانه اى انجام ندهيد. اين مهم تر از هر چيز ديگرى شما را ايمن نگه مى دارد. 

 

مجله غواصان پارسی، شماره 8

www.persiandivers.com


 
             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA