: ساعت  
   : امروز
|
به ما بپیوندید   : 
 
 
                         
           
 
                       
   

10 نكته براى غواصان تازه كار

این ده مورد به شما کمک خواهند كرد تا هر غوص شما بهتر از غوص قبل شود.

به عنوان یک غواص تازه وارد، در هر تجربه غواصی یک چیز جدید یاد میگیريم. غواصی در ابتدا ممکن است یک مقدار استرس زا باشد، این به دلیل آن است که تازه می خواهید با تجهیزات و دستور العمل های خارجی آشنا شوید. ولی هرچه بیشتر بدانید، بیشتر لذت خواهيد برد - و این مهمترین چیز در غواصی است. 

10 tips

١- با خود اسنورکل ببرید

به دلايلى، غواص‌های تازه وارد دوست ندارند با رگولاتور در دهانشان روی سطح آب معلق باشند، و يا در حالی‌ که برای نفس کشيدن تلاش می کنند با امواج مقابله کنند. این در حقيقت یک جور شکنجه شدن با آب است. بنابراین تا زمانی‌ که مى خواهيد پایین برويد، همواره از اسنورکل استفاده كنيد. وقتی‌ دریا نا آرام است، استفاده از اسنورکل راه خوبيست که بتوانید راحت نفس بكشيد بدون آن که آب وارد دهانتان شود یا از هوای داخل تانک استفاده کنید. مطمئناً دلتان نمیخواهد که غوص خود را با نفس کشیدن با اضطراب شروع کنيد.

٢- ماسكى بخريد كه اندازه صورتتان باشد

 آشنایی اوليه خيلى از ما با غواصی با ماسک‌های کرایه یی بوده است، این به معنی‌ نفوذ آب و خالى کردن مداوم ماسک است.  زمان قابل توجهی را در فروشگاه‌های غواصی صرف امتحان کردن انواع ماسک‌ها كرده و با انتخاب ماسک دلخواهتان، دیگر نگران نفوذ آب به داخل آن‌ نباشيد.

۳- در پوشیدن وت سوت عجله نکنید

بدن خود را خوب بشناسید. اگر احساس می‌کنید که زود گرمتان می شود، وت سوت خود را در آخرین لحظه بپوشید. ممكن است براى شما یک قایق سواری‌ ۳۵ دقیقه‌ای با وت سوت، مانند ۳۵دقیقه نشستن در سونا باشد. اگر زود گرمتان مى شود صبر كنيد تا ۵ دقیقه قبل از رسیدن به سایت غواصی وت سوتتان را بپوشيد. 

۴- به دنبال مراکز غواصی باشید که راهنمای‌ غواص ارائه می‌‌دهند.

تجربه غواصى با مراکز غواصی كه داراى راهنمای غواص هستند، بسيار لذت بخش تر خواهد بود. برخى مراكز غواصى اين امكان را دراختيار شما قرار نمى دهند كه با راهنما غواصى كنيد. غواصى با چند غواص ديگر كه ممكن است آشنايى كافى با محيط نداشته باشند و يا حتى سطح تجربه بالايى هم نداشته باشند چندان خوشايند نيست. براى احساس راحتی‌، مراکزی‌ را جستجو كنيد که برای همه تورهاى غواصی خود راهنما ارائه مى دهند.

۵- آب کافی‌ بنوشید

آنقدر این مسئله اهمیت دارد که هرچقدر تاکید شود کفایت نمی کند. نه تنها نوشیدن آبِ کافی‌ ضروری است، بلکه نگه داشتن تعادل ویتامین و الکترولیت بدن به همان اندازه اهميت دارد.

۶- کنترل شناوری را به خوبی‌ یاد بگیرید

غواصان با تجربه را با دقت نگاه کنید و ببینید که آن‌ها با دستهایشان چکار می‌‌کنند - نمی‌‌خواهید که زیر آب مانند افسر کنترل ترافیک به نظر برسید. نه تنها تکان دادن زیاد دستها باعث هدر رفتن انرژی و در نتیجه هوای محدود سیلندر می‌‌شود، بلکه باعث وحشت موجودات دریایی‌ نیز می‌‌شود. زمانيكه که در کنترل شناوری بهتر مى شويد، قادر خواهيد بود كه به ماهی‌‌ها نزدیک تر شويد. با دست‌هايى که قفل شده اند و با يك شناوری خوب، متوجه خواهيد شد که ماهی‌‌ها نزذيك تر شده و همانطور که شما به آنها نگاه می‌كنيد آنها هم شما را بررسی‌ می‌‌کنند.

۷- عضو کلوپ شوید یا با دوستان غواص خود همراه شوید

با وجود این که ممكن است بسيارى از شما تازه وارد و خجالتی باشيد، سعى كنيد از کسانی‌ که تجربه بیشتری دارند اطلاعات کسب كنيد. کسی‌ که در غواصی چند پیراهن بیشتر از شما پاره کرده باشد، مایل خواهد بود که آموزه‌هایش را با شما به اشتراک بگذارد. پس سوالات خود را بپرسید.

۸- غوص‌های خود را ثبت کنید

باوجود اینکه‌ اطلاعات زیادی هست که بعد از هر غوص میتوان ثبت كرد، تعداد معدودى غواص هستند که به طور كامل غوص‌های خود را ثبت مى کنند. این که آیا سایت خوبی‌ بوده است یا نه، چه چیز‌هایی‌ دیده اید، چندتا وزنه استفاده کردید، مدت زمانی‌ که در مقايسه با عمق پایین بودید - این‌ها همه اطلاعاتی هستند که ارزش ثبت دارند. به خاطر آوردن این که چه چیز‌هایی‌ هنگام غوص دیده اید تا ۲-۳ روز بعد آسان است ولی‌ آیا اگر ۶ ماه بعد از شما سوال شود یادتان می‌‌آید؟

۹- غواصِ همراه خوبی‌ باشید

غواصی با همسر یا دوست صمیمی‌ تجربه ايست عالی‌.  اما زمانی‌ خواهد رسید که یک غریبه غواص همراه شما خواهد بود. قبل از غواصی، آن شخص را بشناسید و با او ارتباط برقرار کنید. غواصِ همراه کسی‌ بودن مسئولیت بزرگی است، زیرا در هنگام نیاز آنها روی کمک شما حساب خواهند کرد. این که بدانید یک غواص همراه واقعی‌ دارید خیالتان راحت خواهد بود.

۱۰- محدوديت هاى خود را بشناسید

این غوص شما است. در محدوده راحتی‌ خود غواصى كنيد و کاری که راحت نیستید را انجام ندهید. هیچگاه از اینکه گروه خود را متوقف کنید تا مشکلی‌ را مطرح کنید نترسید، همه درک خواهند کرد.

 

مجله غواصان پارسی، شماره 9

www.persiandivers.com


 
             
       
             
ALL RIGHT RESERVE © 2012-2016
Web Designer : ArA